Wysyłanie leków za granicę – dlaczego warto

Opublikowano przez admin

Według danych GUS ponad 2 miliony Polaków przebywa na emigracji. Mimo że nie mieszkają oni w Polsce, często przy okazji przyjazdu do Polski, zaopatrują się tutaj w leki i suplementy diety. Wiele osób zapewne zadanie sobie pytanie, jakie są przyczyny tego, że rodacy kupują leki, suplementy diety w Polsce, a nie w państwie, w którym aktualnie przebywają? Przyczyn jest kilka, a poniższy tekst przybliży te najważniejsze.

Cena

Ważnym czynnikiem wpływającym na miejsce zakupu leków i suplementów diety jest ich cena. Leki są zazwyczaj dużo tańsze w aptekach internetowych niż w aptekach stacjonarnych. Podobnie sprawa wygląda, kiedy porównuje się ceny leków w aptekach internetowych w Polsce i w aptekach internetowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. I tak na przykład popularny suplement diety SESJA, przeznaczony dla osób w okresie wzmożonej pracy umysłowej w Polsce kosztuje o średnio o połowę mniej niż w aptekach znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii.

W Polsce suplement, za granicą lek

Prawo Unii Europejskiej w sprawie leków i suplementów diety nie jest jednolite. Główną różnicą między produktem leczniczym, czyli lekiem a suplementem diety jest cel jego zażywania. Suplement diety ma za zadanie utrzymać dobrostan organizmu, uzupełniać dietę np. w niedoborowe pierwiastki. Lek z kolei ma za zadanie leczyć daną chorobę lub zapobiegać jej. Ta sama substancja w zależności od dawki może być lekiem lub suplementem, za przykład może posłużyć witamina D lub owoc kminu. Ponieważ nie ma ustalonej jednej konkretnej dawki w całej Unii, która stanowiłaby granicę między działaniem wspomagającym a leczniczym, każde państwo członkowskie dany środek może zakwalifikować jako lek lub suplement diety w zależności od wewnętrznych przepisów. Swego czasu czosnek w kapsułkach na terenie Niemiec był uznawany za produkt leczniczy, jednak po podjęciu kroków prawnych przez Komisję Europejską, czyli wniesienie skargi do Trybunału, wyciąg z czosnku został ponownie uznany za suplement diety.

W Polsce lek bez recepty, za granicą na receptę lub niedostępny

Leki bez recepty, czyli OTC pozwalają na samoleczenie w wielu popularnych dolegliwościach jak np. ból głowy, niestrawność itp. Z kolei leki na receptę, czyli RX są wydawane tylko z przepisu lekarza, nie mogą stanowić elementu samoleczenia. Pod tym względem również prawo nie jest jednolite na świecie. Za przykład może posłużyć preparat MaxOn, skierowany dla mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Substancją czynną w tym preparacie jest syldenafil. Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym środek ten jest dostępny bez recepty. Podobnie sytuacja wygląda, w przypadku środków zawierających w swoim składzie pseudoefedrynę np. Cirrus, Acatar, będących lekami stosowanymi w celu udrożnienia nosa. Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, gdzie preparaty z pseudoefedryną można nabyć bez recepty. Kolejnymi preparatami, których dotyczy powyższa sytuacja, są leki zawierające w swoim składzie dekstrometofan np. DexaPico, czyli lek przeciwgorączkowy czy Vicks MedDex, lek przeciwkaszlowy. W Wielkiej Brytanii i Irlandii wszystkie leki z dekstrometofanem są wydawane na receptę, a w Szwecji i Irlandii w ogóle nie są dopuszczone do obrotu.

Co ma to polski rynek farmaceutyczny?

Rynek farmaceutyczny wychodzi naprzeciw potrzebom konsumentów i w ofercie niektórych aptek internetowych znajduje się wysyłka leków za granicę. Apteka Zielona jest z jedną z tych aptek, która nadążą za potrzebami swoich klientów i umożliwia wysyłkę za granicę już za jedyne 39 zł, paczki do 8 kg na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to apteka Polska. Wysyłka za granicę stanowi dla niej nie tylko źródło dochodu, ale przede wszystkim możliwość pomocy Polakom, szukających dobrze znanych i cenionych przez nich leków, suplementów i innych produktów typowo aptecznych.