Wyposażenie domowej apteczki

Opublikowano przez admin

Domowa apteczka ma wielkie znaczenie, jeśli chcemy zadbać o swoich bliskich. Powinny się tutaj znaleźć leki i preparaty, dzięki którym poradzimy sobie z najbardziej powszechnymi problemami zdrowotnymi, jakie nie wymagają ingerencji lekarza. Należy jednak okresowo przeglądać zawartość swojej apteczki, by nie okazało się, że trzymamy w niej leki przeterminowane czy nienadające się do wykorzystania.

Środki przeciwbólowe

Każda domowa apteczka powinna posiadać środki przeciwbólowe. Są to leki pierwszej potrzeby, z których często korzystamy. Wybieramy najczęściej ibuprofen albo paracetamol. Jeśli mamy dzieci, to najlepiej postawić na środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w formie syropu czy czopek. W ten sposób można szybko zadziałać, gdy pojawi się ból czy wysoka gorączka, więc koniecznie trzeba mieć takie lekarstwa w swojej domowej apteczce. Należy sprawdzać datę ich przydatności, nie należy gromadzić zbyt wiele leków, wystarczy tygodniowy zapas.

Przydatne opatrunki

Niezwykle ważne jest to, by domowa apteczka wyposażona była w preparaty i środki niezbędne do wykonania opatrunku. Musi tutaj znaleźć się bandaż, jałowe opatrunki, gaza, woda utleniona oraz plastry. W aptece znajdziemy specjalne kompresy, spraye łagodzące i środki odkażające, dzięki czemu można skompletować cały zestaw. Warto także pomyśleć o specjalnych, kolorowych plastrach dla dzieci, które nie tylko wpływają na gojenie się rany, ale też poprawią humor maluchowi, który właśnie zrobił sobie krzywdę. Dobrym pomysłem jest także plaster nasycony srebrem, który znacznie przyspiesza gojenie się ran. W aptece znajdziemy również opatrunki i preparaty odpowiednie w przypadku, gdy pojawiają się siniaki czy guzy.

Leki na przeziębienie

Przeziębienie to jedna z najczęstszych chorób, jakie nas dopadają. Warto zatem uzupełnić domową apteczkę o odpowiednie preparaty, które zniwelują dokuczliwe objawy. W związku z tym powinny się w niej pojawić tabletki na ból gardła, preparaty na katar, syrop na kaszel. Można także kupić maść do nacierania oraz oczywiście leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. W ten sposób jesteśmy w stanie sobie ulżyć w cierpieniu, gdy przeziębienie nas atakuje i rozkłada na łopatki.

Co warto mieć w domowej apteczce?

Domowa apteczka powinna być również wyposażona w środki odpowiednie na biegunkę (dla dorosłych i dla dzieci), a także warto mieć w niej preparaty takie jak elektrolity, dzięki czemu można zapobiec odwadnianiu się organizmu. Jeśli nasi domownicy mają problem z alergią, to również preparaty antyalergiczne powinny znaleźć się w apteczce, którą kompletujemy. Mogą to być zarówno tabletki, jak i maść, czy spray albo krople do nosa lub do oczu. Świetnie sprawdza się także sól fizjologiczna, którą można zastosować w przypadku alergii. Dobrze mieć pod ręką leki na niestrawność, zgagę czy wzdęcia, jeśli takie dolegliwości pojawiają się w naszej rodzinie. Warto dodatkowo umieścić w swojej domowej apteczce środki uspokajające, mogą to być tabletki dostępne bez recepty, które stworzone zostały na bazie melisy. Nie można zapomnieć również o tym, że domowa apteczka powinna być wyposażona w sprawny termometr.