Sposoby na trądzik

Opublikowano przez admin

Trądzik to przypadłość, która potrafi skutecznie popsuć nastrój nie tylko nastolatkom. Brzydkie zmiany skórne można jednak pokonać – wystarczy zastosować się do określonych zasad.

Oczyszczanie

Skóra, którą pokrywają zmiany trądzikowe, musi być odpowiednio oczyszczana. Nie sprawdzają się tutaj jednak stosowane na dłuższą metę mydła i żele o działaniu antybakteryjnym. Mogą one bowiem przesuszać skórę, co skutkować może jeszcze większym nasileniem zmian. Najlepiej postawić na łagodne środki myjące, które bez obaw mogą być stosowane nawet dwa razy dziennie. Godny polecenia jest:

Tonizowanie i nawilżanie

Kiedy twarz jest już oczyszczona, koniecznie należy sięgnąć po tonik. Nie tylko odświeży on skórę, ale również skutecznie „ściągnie” pory, zwężając tym samym ujścia gruczołów łojowych. Wybierając kosmetyk do tonizowania, należy szukać takiego, który w swoim składzie nie zawiera alkoholu. Nie tylko podrażniłby skórę, ale również sprawił, że gruczoły łojowe pracowałyby jeszcze intensywniej.

Istotny jest również krem nawilżający. Wbrew obiegowej opinii skóra zaatakowana przez trądzik także potrzebuje nawilżania. W tym wypadku trzeba postawić na metodę eksperymentowania. Niektóre kremy mogą być bowiem źle tolerowane przez jedną osobę, ale doskonale sprawdzają w przypadku innej.

Złuszczanie

Skóra zaatakowana przez trądzik musi być również regularnie złuszczana. Chodzi o usuwanie martwych komórek naskórka, których obecność sprawia, że zablokowane zostają ujścia gruczołów łojowych. Zabronione jest jednak stosowanie pillingów mechanicznych, czyli tych, które zawierają drobinki ścierające. Mogą one bowiem nasilić objawy oraz prowadzić do zdrapywania zmian, co skutkować może powstawaniem blizn. Właściciele cery trądzikowej muszą postawić na pillingi enzymatyczne. W swoim składzie zawierają one kwasy owocowe, które zmniejszają łojotok, usuwają przebarwienia i wygładzają cerę.

Lekarz dermatolog może natomiast polecić poddanie się zabiegowi średniogłębokiego pillingu dermatologicznego. Skutecznie zmniejszy on przetłuszczanie się cery, sprawi, że pory będą mniej widoczne, ewentualne blizny ulegną spłyceniu, a skóra będzie gładsza.

Działaj punktowo

Doskonale ze zmianami trądzikowymi radzą sobie sztyfty i kremy do stosowania punktowego. Idealnie sprawdzają się wtedy, kiedy na skórze pojawia się pojedyncza niespodzianka, a my mamy przed sobą ważne wyjście. W składzie tego rodzaju środków znaleźć można takie substancje, jak kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, wodę termalną oraz wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym.

A co z dietą?

Borykając się z trądzikiem, należy przyjrzeć się również swojej diety. Niekorzystnie na stan cery wpływają ostre przyprawy oraz produkty zawierające dużo cukru. Warto z kolei sięgać po artykuły, które obfitują w witaminę A.