Sposoby na odciski, jak sobie z nimi poradzić?

Opublikowano przez admin

Odcisk – prawdziwa zmora. Powstaje wskutek ciągłego tarcia bądź nacisku naskórka, który narasta i się nie złuszcza, tworząc przykrą narośl. Im dłużej trwa uraz, tym więcej powstaje martwej, twardej tkanki. Nieleczony odcisk wywołuje najpierw piekący, potem ostry kłujący ból. Jest następstwem złego, niedopasowanego obuwia lub intensywnej pracy fizycznej (szczególnie na dłoniach).

Uniknięcie odcisków jest bardzo trudne. Jednak mówiąc o profilaktyce, przede wszystkim ważne jest odpowiednio dobrane obuwie. Jeżeli na nogi ma trafić nowa para butów, to należy ją stopniowo rozbić i rozchodzić – nie zakładać nagle na cały dzień, bo ból wieczorem będzie naprawdę spory. Ważna jest odpowiednia higiena! Dobre kremy nawilżające wieczorem po kąpieli wtarte w osuszone stopy nadadzą im sprężystości. By uniknąć odcisków na dłoniach, przede wszystkim zakładaj rękawiczki i również kremy nawilżające.

Jak walczyć z powstałymi odciskami?

W walce przeciw odciskami mamy wiele broni. Jedna drogą są domowe sposoby, zaś drugą farmaceutyki. Przedstawiając te pierwsze, warto zatrzymać się nad sposobem wymoczenia odcisków w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 2 l wody) bądź cytryny. Po 15 minutach osusz, przyłóż plasterek cebuli, obwiąż bandażem i zostaw na kilka godzin.

Innym pomysłem jest przykładanie na odcisk wilgotnej saszetki z herbatą, plasterka cytryny lub ananasa (kilka dni z rzędu).
Równie dobrze można rozpuścić dwie tabletki aspiryny w wodzie, a następnie zrobić z tego okład na odcisk. Opatrunek należy przyłożyć folią spożywczą i pozostawić na około piętnaście minut.

Dobrą metodą jest owijanie odcisku na noc wyciągiem z kwasu chlebowego lub w zetknięciu z okładem z liścia aloesu. Roślina ta działa przede wszystkim kojąco i przeciwbólowo. Przyniesie natychmiastową ulgę. Wypróbowaną metodą jest także obłożenie odcisku kawałeczkiem zmiękczonego wodą szarego mydła.

Każdy z wyżej wymienionych sposobów w pierwszej kolejności zmiękcza naskórek. Pod żadnym pozorem go nie zdzieraj, ponieważ odsłonisz skórę właściwą i poczujesz znacznie większy ból. W dodatku może pozostać widoczny ślad.

Kiedy domowe sposoby nie pomagają lub nie mamy ochoty się z nimi zaprzyjaźnić, to możemy zajrzeć do apteki po sprawdzone farmaceutyki i plastry.
Jeżeli szukamy maści, dobrym rozwiązaniem będzie. Odpowiednio zmiękczy naskórek, a jednocześnie zadziała przeciwgrzybiczo.

Równie skuteczny będzie płyn do nakładania miejscowego za pomocą pędzelka (coś w stylu lakieru do paznokci). Powinien szybko uporać się z uciążliwym odciskiem.

Alternatywą dla maści są specjalne plastry i kompresy. Natychmiastową ulgę dla stóp, które buntują się np. przeciwko nowym butom przyniesie. Nie tylko działa na istniejący odcisk, ale także chroni go przed dalszym uciskiem i tarciem.