Skąd się biorą bóle kręgosłupa

Opublikowano przez admin

Ból pleców może pojawić się na skutek szeregu różnych czynników. To właśnie istnieje wielu możliwych przyczyn sprawia trudności w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Niemniej jednak problemy z kręgosłupem są najczęściej efektem braku ruchu, długotrwałej pracy przy komputerze oraz nieprawidłowej postawy.

Gdzie najczęściej lokalizuje się ból?

W zdecydowanej większości wypadków ból umiejscawia się w tych odcinkach kręgosłupa, w których zachodzi duża ruchomość. To bowiem one są najsilniej narażone na powstawanie urazów, liczne przeciążenia oraz zmiany o charakterze zwyrodnieniowym. W związku z tym pacjenci najczęściej uskarżają się na ból zlokalizowany w odcinku:

 • lędźwiowym;
 • szyjnym.

Część piersiowa kręgosłupa rzadko pada ofiarą rozmaitych dolegliwości.

Zmiany zwyrodnieniowe

Najczęściej do ich powstania dochodzi bez żadnej wyraźnej przyczyny. Pojawiają się one wraz z upływem kolejnych lat i są typowe dla osób w wieku podeszłym. Warto pamiętać, że zwyrodnienia mogą jednak powstać dużo wcześniej. Do czynników ryzyka zalicza się w tym wypadku:

 • przebyte urazy;
 • przeciążenia długo działające na kręgosłup;
 • chorobę ogólnoustrojową o charakterze przewlekłym.

Ból pojawia się na skutek ucisku na struktury nerwowe. Pojawić może się również mrowienie w kończynach, osłabienie siły mięśniowej, a nawet zaburzenia czucia. W zdecydowanej większości przypadków zwyrodnienia dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe bardzo często powstają u osób, które pracują przy komputerze. Niewygodna pozycja i nieustanne wykonywanie tego samego ruchu bardzo silnie obciążają nie tylko sam kręgosłup, ale również nadgarstki. Rozwiązaniem jest dobry fotel oraz odpowiednio dobrana wysokość monitora.

Dyskopatie

Na skutek procesów starzenia się, przeciążenia kręgosłupa czy przebytych urazów dochodzić może do sytuacji, kiedy krążki międzykręgowe nie są w stanie w sposób prawidłowy wypełniać swojej funkcji. Tracą sprężystość, a ich wysokość ulega obniżeniu. Wszystkie zmiany o charakterze dyskopatycznym mogą przyjmować postać:

 • ostrą – może pojawić się na przykład wtedy, kiedy w nieodpowiedni sposób podniesiemy coś bardzo ciężkiego;
 • przewlekłą.

W przypadku dyskopatii ból lokuje się najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym.

Inne rodzaje chorób

Ból kręgosłupa nie zawsze musi być związany konkretnie z tą częścią ciała. Bardzo często jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś bardzo złego, a my powinniśmy czym prędzej trafić do specjalisty. Poprzez ból pleców objawiać może się:

 • tętniak aorty brzusznej;
 • rozwarstwienie aorty;
 • zawał mięśnia sercowego – bardzo często w przypadku objawów ze strony kręgosłupa mylony jest ze zwykłym przepracowaniem;
 • półpasiec – zachorować mogą na niego tylko ci, którzy mają za sobą ospę; choroba jest bardzo bolesna i silnie zaraźliwa;
 • rozwarstwienie tętnicy szyjnej.

Wszystkie problemy dotyczące tętnic wymagają tego, aby jak najszybciej znaleźć się na stole operacyjnym. Tylko wtedy mamy szansę na to, aby przeżyć. Dlatego tak ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych dolegliwości bólowych ze strony pleców. Nawet jeśli pięć razy mamy trafić do przychodni ze zwykłym naciągnięciem mięśni.