Przebarwienia na twarzy

Opublikowano przez admin

Wśród popularnych problemów skórnych znajdują się przebarwienia. Powstawać można z różnych przyczyn, a ich usunięcie nie zawsze jest możliwe. O tym dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić spróbujemy opowiedzieć najprościej, jak tylko się da.

Mechanizm powstawania przebarwień

Nasz kolor skóry zawdzięczamy melanocytom, które określa się mianem komórek barwnikowych. Jego odcień i nasilenie uzależnione jest od tego, jak głęboko są położone. Im bliżej naskórka, tym skóra jest ciemniejsza. Przebarwienia pojawiają się wtedy, kiedy melanocytów robi się za dużo bądź ich praca jest zbyt intensywna. Do czynników, które sprzyjają ich pojawieniu się, zaliczane są:

  • promienie słoneczne;
  • zaburzenia hormonalne;
  • rozmaite urazy;
  • stany zapalne.

Wpływ słońca

Promienie słoneczne uważane są przez dermatologów i kosmetologów za najsilniejszy czynnik prowadzący do powstawania przebarwień. Kiedy nasza skóra jest na nie wystawiona, komórki barwnikowe produkują dużą ilość melaniny. To właśnie dzięki niej pojawia się opalenizna, za którą tak tęsknimy zimą. Po pewnym czasie skóra zaczyna powracać do normalnego koloru. U niektórych jednak tak się nie dzieje – pojawiają się przebarwienia.

Zmiana poziomu hormonów

Powstawanie przebarwień na powierzchni skóry to bardzo często efekt zmian hormonalnych. Odpowiedzialne są za nie przede wszystkim hormony tarczycy, a także kobiece hormony płciowe. Panie bardzo często zapominają, że plamy barwnikowe mogą powstawać na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Dlatego zaleca się, aby w czasie ich stosowania raczej nie zażywać kąpieli słonecznych. Przebarwienia, które powstały na skutek zaburzeń w układzie hormonalnym, są najtrudniejsze do usunięcia. Określa się je mianem melazmy.

Leczenie przebarwień

Wyraźnie trzeba powiedzieć, że jest trudne, ale jednocześnie nie jest niemożliwe. Skuteczność leczenia uzależniona jest od czynników, które doprowadziły do powstawania przebarwień oraz tego, jak głęboko w skórze się znajdują.

Z przebarwieniami pojawiającymi się na skutek słońca medycyna estetyczna i kosmetologia potrafi radzić sobie naprawdę świetnie. Dostępnych jest wiele kremów, które nawet w warunkach domowych usuną plamy. Tego rodzaju zmiany umiejscowione są w naskórku, a więc nie głęboko.

Preparaty, po które można sięgnąć, umożliwiają również usunięcie plam starczych z dłoni.

O wiele trudniej jest poradzić sobie z przebarwieniami hormonalnymi. Melazma to na ogół naprawdę duże i bardzo ciemne plamy, które stanowią problem nie tylko natury estetycznej. Często lokują się na twarzy, prowadząc do unikania kontaktów społecznych i zamykania się we własnych czterech ścianach. W tym wypadku nie pomogą już żadne kremy – konieczna jest wizyta u specjalisty, a leczenie jest długie i nie zawsze przynosi efekty, które były oczekiwane. Lekarze najczęściej zalecają stosowanie zabiegów laserowych oraz pilingów chemicznych. Taki zestaw zapewnia najlepsze rezultaty.