Pocenie się, jak zapobiegać

Opublikowano przez admin

Potliwość, szczególnie nadmierna, w okresie wiosennym i letnim jest wyjątkowo wstydliwym i nieprzyjemnym zjawiskiem. Niekiedy nawet pomimo starannej, codziennej higieny i pielęgnacji nie można uniknąć ubrań przesiąkniętych potem w ciągu dnia lub odbarwień na ubraniach. Jak sobie z tym poradzić? Jest kilka sposobów.

Przyczyną pocenia się może być stres emocjonalny, choroba lub zaburzenia gruczołów. Do walki z nadmierną wydzieliną potu mamy zarówno domowe sposoby, jak i apteczne specyfiki. Zacznę od tych pierwszych.

Jednym ze sposobów walki z potem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Nadmierna potliwość może być spowodowana przez chęć oczyszczenia się organizmu. Jeżeli tak jest, to pomogą w tym kąpiele solankowe. Trzeba zmieszać 1 ,5 szklanki boraksu, 1 szklankę soli morskiej, 1 szklankę sody oczyszczonej i odrobinę olejku cytrynowego lub miętowego. Do wanny z ciepłą wodą wsyp około połowę szklanki uzyskanej soli do kąpieli. Następnie mocz się przez około 20 minut. Przy okazji zaznasz wspaniałego relaksu dla całego ciała.

Korzystaj z sauny. Wprawdzie nie jest to stricte domowy sposób, ale nie zawiera w sobie żadnych specyfików. Sauna pomaga w oczyszczeniu organizmu. Jedna kąpiel parowa powinna trwać około 15 minut. Warto powtarzać to kilka razy w tygodniu – wtedy przyniesie pożądany efekt. Z pewnością usunie przykry zapach czy woń. Będzie to ulga dla całego ciała, a przy okazji pomoże w ewentualnym odchudzaniu.

Odpowiednia dieta, ćwiczenia fizyczne. Jedz dużo zielonych warzyw liściastych i błonnika. Dołącz do tego regularną aktywność fizyczną. Twój organizm odżyje i pozbędzie się toksyn, a dzięki temu zmniejszysz potliwość. Odrzuć z jadłospisu potrawy z nadmierną ilością chemii. Postaw na żywność ekologiczną i zdrową.
Jeżeli mimo wszystko potliwość nadal jest za duża, warto zorientować się co szykują dla nas koncerny farmaceutyczne.

W pierwszej kolejności inwestujemy w skuteczny antyperspirant. Dobrym wyborem będzie do codziennego stosowania na dzień.

 

To jednak nie wystarczy komuś, kto rzeczywiście zmaga się z tym problemem. Warto wówczas zainwestować w dodatkowy antyperspirant stosowany wyłącznie na noc, na osuszoną i czysta skórę. Powinien zostać zmyty rano. Z początku zaleca się stosowanie około 2 – 3razy w tygodniu. Nie należy stosować go w ciągu dnia!

W walce przeciwko nadmiernej potliwości przydadzą się także płyny. Przykładowo płyn ANTIDRAL może być stosowany zarówno na stopy, jak i inne partie ciała.

Jeżeli nic nie pomaga, warto zwrócić się z tym problemem do lekarza. Być może jest to objaw rozwijającej się poważniejszej choroby, bądź innego zaburzenia, na które należy zareagować. Nie wstydź się i poszukaj specjalisty. Nie jesteś jedyną osoba mającą ten problem!