Osteoporoza – co to jest i jak z nią walczyć?

Opublikowano przez admin

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną. Niestety, coraz więcej osób boryka się z tą przykrą dolegliwością, która naprawdę daje się we znaki. Na szczęście są sposoby, aby skutecznie z nią walczyć.

Co to jest osteoporoza?

Na początek jednak chcielibyśmy dokładnie opisać specyfikę tego schorzenia. Otóż osteoporoza (zwana także zrzeszotnieniem kości) charakteryzuje się zanikiem tkanki kostnej i osłabieniem struktury przestrzennej kości. W wyniku tego człowiek – mający do czynienia z tą chorobą – jest dużo bardziej narażony na wszelkie złamania, co jak wiadome nie jest zbyt korzystną sytuacją.

Trzeba dodać, że osteoporozę możemy podzielić na pierwotną i wtórną. W tym pierwszym przypadku (stanowiącym około 80% wszystkich zachorowań) wyróżniamy osteoporozę pomenopauzalną, starczą i idiopatyczną.

Pierwsza z nich dotyczy kobiet po menopauzie – zazwyczaj po 50. roku życia. Osteoporoza starcza najczęściej dotyka ludzi po 70-tce (głównie panie). Tymczasem odmiana idiopatyczna ma nieznaną etiologię i występuje niezwykle rzadko. Na ten rodzaj osteoporozy mogą zachorować ludzie w różnym wieku (również dzieci i młodzież).

Odmiana wtórna (stanowiąca około 20% wszystkich przypadków) nie wynika z niedoboru wapnia czy wieku. Tutaj etiologia jest inna i obejmuje istnienie innych schorzeń (lub przyjmowane leki), które niestety przyczyniają się do jej powstawania. Między innymi na osteoporozę wtórną mogą zachorować osoby, które mają poważne dolegliwości przewodu pokarmowego związane ze złym wchłanianiem wapnia (jak choćby celiakia). Poza tym chorobami podwyższonego ryzyka w tym kontekście są również schorzenia narządu ruchu i tkanki łącznej (na przykład reumatoidalne zapalenie stawów),  choroba zwyrodnieniowa stawów, nowotwory (szpiczak mnogi, białaczka szpikowa) czy dolegliwości związanie z wątrobą i nerkami. Na osteoporozę mogę też zachorować pacjenci mający kłopoty z układem oddechowym oraz przyjmujący długo niektóre leki (jak na przykład kortykosteroidy, którymi leczy się takie schorzenia, jak choćby wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Jak sobie radzić z osteoporozą?

Człowiek, który posiada tę dolegliwość musi sobie zdawać sprawę z tego, że powinien zażywać odpowiednie medykamenty, które pomogą mu skutecznie walczyć z tą chorobą. Bardzo polecane są tabletki zawierające węglan wapnia, który jest naprawdę istotnym składnikiem pod kątem tej właśnie choroby.

Warto też mieć w swoim posiadaniu tabletki z witaminą D, która pomaga utrzymać kości w jak najlepszej kondycji.

Na rynku są też preparaty zawierające oba te składniki jednocześnie. Warto dodać, że dla kobiet po 40 roku życia, młodzieży i osób, które muszą zadbać o odbudowę układu kostnego, wapń i witamina D3 są naprawdę bardzo ważnymi elementami.

Suplement diety oparty w głównej mierze na węglanie wapnia i witaminie D3 przyda się także osobom w okresie rekonwalescencji po złamaniach kości oraz ludziom starszym o ograniczonej aktywności fizycznej.

Poza tym warto także jeść potrawy zawierające wapń (jak choćby brokuły czy jarmuż) i witaminę D3 (niektóre ryby morskie – makrela, albo łosoś). Warto też być aktywnym fizycznie i w miarę możliwości przebywać na słońcu. Trzeba też ograniczyć palenie oraz takie produkty, jak sól, kawa czy alkohol, które wypłukują wapń z organizmu.