Naturalne metody antykoncepcji – czy warto, jak stosować

Opublikowano przez admin

Dzięki naturalnym metodom antykoncepcji możemy łatwo określić, kiedy w naszym cyklu miesięcznym występują dni płodne. To metoda znana od pokoleń, jednak precyzyjne obliczenie wymaga dobrej znajomości swojego organizmu, dokładności z naszej strony oraz systematycznej obserwacji.

Jest wiele metod naturalnej antykoncepcji, jednak zazwyczaj umożliwiają one jedynie stwierdzenie, w którym momencie występuje owulacja, nie zaś jej przewidzenie na kilka dni przed. Dlatego też jest to często przyczyna nieplanowanego zajścia w ciążę.
Warto pamiętać, że okres płodności przypada na wiek między 15 a ok. 45 rokiem życia, szczególnie wysoki jest między 20 i 30 rokiem życia, zaś koło 50. jest już zerowy.

Metody naturalnej antykoncepcji

1. Kalendarzyk małżeński, czyli metoda Ogino-Knausa, w niewielu krajach – w tym w Polsce – uznawany jest za metodę antykoncepcyjną. Poleca na tym, że małżonkowie unikają zbliżeń seksualnych podczas dni płodnych żony, a więc miedzy 11. a 16. dniem cyklu, zakładając cykl 28-dniowy. Zanim zacznie się go stosować, należy przez ok. 6 miesięcy obserwować swój organizm, wyznaczając czas trwania swojego cyklu oraz pierwszy dzień płodności.

images (1)

2. Kalendarz elektroniczny – to urządzenie zawiera czytnik oraz interpretator wyniku. Przez 6 miesięcy zapisujemy długość każdego cyklu, a urządzenie pomaga nam określić okres niepłodny. Kalendarz niezwykle dokładnie zapamiętuje okresy płodne, nawet z całego roku, jest jednak drogi, nie bierze też pod uwagę stresu kobiety lub chorób, które mogą zaburzać cykl.

3. Mikroskop do testów ze śliny – przez 3 miesiące prowadzimy obserwacje oraz zapiski dotyczące faz cyklu. Bardzo pomocna jest szczegółowa instrukcja wyposażona w zdjęcia zmian zachodzących w ślinie pow wpływem estrogenów. Mikroskop jest niewielki i poręczny, jednak rzadko kto będzie pamiętał o sprawdzeniu śliny przed spontanicznym zbliżeniem.

4. Testy płodności – pomogą określić termin owulacji oraz okres płodności. Polegają na badaniu moczu kobiety. Wykorzystują stopień stężenie LH. Pomocna jest szczegółowa instrukcja ze zdjęciami (np. zestaw 5 testów owulacyjnych firmy Acon).

5. Metoda termiczna – wykorzystuje codzienny pomiar temperatury ciała. Po owulacji temperatura kobiecego organizmu zwiększa się o ok. pół stopnia Celsjusza i utrzymuje się przez 3 dni. Temperaturę powinno się mierzyć codziennie, rano, o tej samej porze, zaraz po przebudzeniu i przed wstaniem z łóżka, tym samym termometrem, umieszczając go pod językiem lub w pochwie.

basal thermometer

basal thermometer

6. Metoda Billingsów – ta metoda polega na obserwowaniu śluzu szyjkowego, który zmienia konsystencję w zależności od okresu płodności: estrogenny, w czasie płodnym, jest przezroczysty, śliski i elastyczny, zaś gestagenny jest mętny, gęsty, lepki, o barwie białej lub żółtawej.

7. Metoda objawowo-termiczna – uwzględnia trzy elementy:
– temperaturę ciała (a więc metodę termiczną),
– jakość śluzu z szyjki macicy (a więc metodę Billingsów),
– cechy szyjki macicy, która w zależności od okresu płodności jest twarda lub miękka oraz skierowana ku tyłowi lub przodowi. Rozpoznawania tych cech szyjki macicy powinien nauczyć nas ginekolog.