Kleszcze – jak zapobiegać i co zrobić gdy już go mamy?

Opublikowano przez admin

Kleszcz to z pozoru niewinnie wyglądający, maleńki pajęczak. Jednak w tym niewielkim ciele, kryje się olbrzymie zagrożenie. Może być bowiem nosicielem groźnych chorób, którymi możemy się zarazić po ukąszeniu tego pasożyta. Borelioza, tularemia czy kleszczowe zapalenie mózgu, to tylko kilka z nich. W rzeczywistości istnieje kilkanaście jednostek chorobowych, które są wywołane ukąszeniem kleszcza. Na szczęście nie każde ugryzienie musi wywołać niepożądane skutki. Tylko osobnik, który jest nosicielem związków chorobotwórczych, stanowi zagrożenie. Pozostałe ukąszenia, choć bolesne, nie stwarzają problemów zdrowotnych. Jak zatem zabezpieczać się przed nieoczekiwanym lokatorem na naszym ciele? Co robić kiedy już wpije się w skórę? Przede wszystkim należy stosować się do poniższych zaleceń.

Unikamy spacerów w miejscach, w których kleszcze lubią bytować. Łąki, zarośla, polany i inne ciepłe i wilgotne miejsca, to ich ulubiony teren. Jeśli już jesteśmy zmuszeni poruszać w takich warunkach, zadbajmy o właściwy strój. Wysokie buty, ubranie szczelnie okrywające ciało i czapka lub kaptur na głowie, zminimalizują ryzyko ataku kleszcza.

Używajmy środków odstraszających pajęczaki. Na rynku jest sporo preparatów tego typu. Zastosowany bezpośrednio na skórę, zabezpiecza przed inwazją pasożytów. Olejki eteryczne w nim zawarte i inne substancje aktywne, chronią przed nieproszonym gościem. Należy jednak pamiętać, że preparat działa krótko i jeśli zaistnieje taka potrzeba, powinno się co 2-3 godziny powtórzyć oprysk ciała.

Możemy również zastosować tabletki. Specjalna formuła, zawierająca ekstrakty roślinne i witaminy z grupy B, zniechęci insekty do żerowania na naszej skórze. Powstający w wyniku stosowania specyfiku charakterystyczny, wyczuwalny tylko przez owady zapach ciała, działa zniechęcająco na kleszcze, ale także komary czy meszki.

Niestety nie ma środka w 100% zabezpieczającego. Jeśli nie uda się nam skutecznie odstraszyć kleszcza i mimo wszystko zagnieździ się na naszej skórze, pozostaje nam jedynie szybko i skutecznie się go pozbyć. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby.

Za pomocą pompki ssącej, już po dwóch minutach skutecznie pozbędziemy się pajęczaka, a co więcej, jego mechanizm, zapobiega przedostawaniu się toksyn do krwiobiegu. Ważne jest, że kleszcz jest odessany w całości, nie ma więc dodatkowego problemu, który może wystąpić przy próbach wyciągnięcia go za pomocą klasycznej pęsety czy używając po prostu palców u rąk.

Pozostaje jeszcze zdezynfekowanie miejsca po ugryzieniu. Preparat w formie żelu, oparty wyłącznie na naturalnych składnikach. Szybko złagodzi świąt, ból i pieczenie wywołane ukąszeniem kleszcza, ale także innych owadów.

Stosując odpowiednio dobrane środki odstraszające, dajemy wyraźny sygnał owadom, że nie jesteśmy smacznym kąskiem. Istnieje duża szansa, że zrezygnują one z inwazji na naszą skórę. Pamiętajmy więc, aby przed planowaną wycieczką w plener, zawsze właściwie się zabezpieczać. Pozwoli nam to cieszyć się chwilą spędzoną na łonie natury, bez natrętnych myśli o czającym się ze strony kleszczy zagrożeniu.