Jaki test ciążowy daje największa pewność?

Opublikowano przez admin

Pojawienie się na świecie maluszka to wielkie wydarzenie i ogromna zmiana w życiu całej rodziny. Kiedy kobieta podejrzewa, że zaszła w ciążę, chce jak najszybciej sprawdzić, czy jej domysły są słuszne. Często na wizytę u lekarza trzeba jednak poczekać. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazują się być testy ciążowe, które kupić można w każdej aptece.

Test ciążowy charakteryzuje się bardzo prostym działaniem. Jest on skonstruowany tak, że wykrywa w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu, który pojawia się u kobiet ciężarnych. Produkowany jest on jednak nie przez organizm kobiety, a tkanki rozwijającego się zarodka. Hormon ten znajduje się w moczu już po około siedmiu dniach od chwili zapłodnienia. Oferowane dzisiaj w sprzedaży testy ciążowe gwarantują niemalże sto procent pewności. Ich czułość jest wielka, a wykonywać można je bez względu na porę dnia czy nocy. Aby jednak zwiększyć wiarygodność wyników, zaleca się wykonanie testu z pierwszego moczu oddawanego rano. Wówczas stężenie gonadotropiny jest największe.

Jak wykonuje się test?

Testy ciążowe, które dzisiaj można znaleźć w aptekach, są naprawdę proste w obsłudze. Papierek lub płytkę testową należy zwilżyć niewielką ilością moczu. Większość testów ma dzisiaj dwa okienka: jedno pokazuje, czy test przeprowadzono właściwie, drugie zaś prezentuje wynik.

Dostępne obecnie testy ciążowe

Testy ciążowe, które obecnie są produkowane, zaliczyć można do jednej z trzech grup:

  • płytkowe;
  • strumieniowe;
  • paskowe.

W przypadku testów płytkowych mocz umieszcza się na specjalnej płytce, wykorzystując do tego celu pipetę.  Charakteryzują się one bardzo wygodnym użyciem.
Testy strumieniowe są chętnie wybierane przez znaczną część pań. W tym przypadku końcówkę testera, która ma charakter absorbujący, należy umieścić na kilka sekund w strumieniu oddawanego moczu. Test można przeprowadzić bardzo szybko.

Testy paskowe cieszą się najmniejszą popularnością. Wszystko przez stosunkowo mało wygodny sposób użycia. Mocz należy oddać do suchego, sterylnego pojemniczka, a następnie zanurzyć w nim końcówkę zakupionego testu.

Na wynik testu trzeba poczekać od około jednej do pięciu minut. Czas oczekiwania uzależniony jest od zakupionego modelu. Firmy produkujące testy ciążowe podają, że mogą one wykryć ciążę już po sześciu dniach od zapłodnienia. Lekarze ginekolodzy radzą jednak, aby z wykonywaniem testy poczekać do terminu, w którym powinna pojawić się miesiączka. Test wykonany zbyt wcześnie może bowiem zakończyć się fałszywym wynikiem, a tego z pewnością nie chciałaby żadna kobieta.

Testy ciążowe produkowane obecnie pozwalają na sprawdzenie, czy kobieta jest w ciąży z niemalże stu procentową dokładnością.  Są proste w użyciu i nie kosztują dużo. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczne potwierdzenie tego, czy jest się w ciąży można uzyskać dopiero w gabinecie lekarza ginekologa.