Jaki opatrunek zastosować?

Opublikowano przez admin

Skaleczenia, siniaki to codzienność, ale mogą się pojawić także poważniejsze urazy i rany, jakie trzeba będzie szybko opatrzyć. Gdy mamy do czynienia z większym problemem, należy niezwłocznie udać się do lekarza czy na izbę przyjęć do szpitala. W wielu przypadkach jednak jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z niewielkim uszkodzeniem ciała. Szczególnie często z takimi urazami mamy do czynienia w przypadku dzieci, dlatego warto wiedzieć, jaki opatrunek najlepiej zastosować.

Otarcia i skaleczenia

W przypadku drobnych urazów takich jak otarcia skóry czy skaleczenia, gdy przerywana jest struktura skóry i pojawia się krew, idealnym rozwiązaniem będą opatrunki osłaniające. Ich użycie jest bardzo proste. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno specjalnych plastrów z opatrunkiem, które wystarczy przykleić w zranione miejsce. W ten sposób chronimy powierzchnię urazu przed zakażeniami i przedostawaniem się do środka bakterii czy innych drobnoustrojów. To przyspiesza proces gojenia się. Wystarczy wybrać odpowiednią wielkość plastra oraz rodzaj. Jeśli mamy dzieci, warto pomyśleć o tych kolorowych plastrach z motywami bajkowymi, co na pewno uśmierzy ból jeszcze bardziej.

Opatrunki uciskowe

Gdy mamy do czynienia z poważniejszym urazem i trzeba zatamować krwawienie, odpowiednim rozwiązaniem będą opatrunki uciskowe. Najlepszym wyborem jest tutaj zastosowanie jałowej gazy czy specjalnego opatrunku, a także opaski uciskowej i bandaża, dzięki czemu można zapobiec dalszemu krwawieniu. Jeśli mamy do czynienia z większą raną, należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż być może będzie wymagać ona założenia szwów czy poważniejszej ingerencji ze strony chirurga.

Oparzenia

W przypadku niewielkich oparzeń można samodzielnie zastosować różnego rodzaju metody łagodzenia bólu. Mimo wszystko, jednak warto skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że uraz nie jest zbyt groźny. Warto tutaj wykorzystać odpowiedni opatrunek na oparzenia, który dodatkowo zapewni powłokę między raną a gazą. Działa on antybakteryjnie i może być stosowany zewnętrznie. Tego rodzaju opatrunki na rany przyspieszą gojenie się i zapewnią ulgę w odczuwanym bólu.

Inne opatrunki

W aptece możemy znaleźć także inne opatrunki na rany, które stosuje się w konkretnych przypadkach, najczęściej po konsultacji z lekarzem. Mogą to być chociażby opatrunki na oko dla dzieci lub dorosłych, plastry na przepuklinę, urazy nosa, czy też na pęcherze na stopach. W aptece znajdziemy także opatrunki typu ColdHot, które można zastosować na różnego rodzaju obrzęki i drobne urazy, którym ulegają dzieci, a dodatkowo można je wykorzystać w przypadku osób dorosłych i starszych, gdy pojawiają się stłuczenia albo bóle reumatyczne. Doskonale uśmierzają ból i zmniejszają opuchliznę. Warto zwrócić uwagę na plastry kolorowe dedykowane specjalnie dla dzieci oraz opatrunki wodoodporne.

Dezynfekcja ran

Opatrunki na rany to nie wszystko. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty o działaniu dezynfekującym. Podstawę stanowi woda utleniona, ale dzisiaj do wykorzystania mamy również inne środki, które dodatkowo przyspieszają gojenie się ran i mają działanie przeciwbólowe oraz antybakteryjne. Nie zapomnijmy również o chusteczkach nawilżanych czy rękawiczkach lateksowych, które pomogą zachować higienę w czasie zakładania opatrunków.