Jak zadbać o higienę jamy ustnej?

Opublikowano przez admin

Śnieżnobiałe, równe i zdrowe zęby to powód do dumy. O tym niejednokrotnie marzymy. Niestety, rzadko zdarza się, że ktoś z nas może pochwalić się filmowym uśmiechem. Borykamy się z wieloma problemami związanymi z uzębieniem. Krzywy zgryz, próchnica, czy mało estetyczny kolor, to często występujący problem i przyczyna kompleksów. O ile, niektóre z nich możemy skutecznie wyeliminować odwiedzając stomatologa, to zazwyczaj stan panujący w jamie ustnej, zależy przede wszystkim od naszej dbałości i regularnie wykonywanych, podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zatem powinniśmy dbać o zęby i jamę ustną, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym uśmiechem? Wystarczy co najmniej dwa razy dziennie zatroszczyć się o uzębienie, aby osiągnąć dobry efekt.

1.Nić dentystyczna – nitkowanie zębów to zabieg, od którego należy zacząć higienę jamy ustnej. Pomoże dokładnie oczyścić przestrzenie pomiędzy poszczególnymi zębami. Szczeliny te, to miejsca, w których najczęściej lubią biesiadować bakterie. Za pomocą zwykłej szczoteczki nie jesteśmy w stanie do nich dotrzeć. Przyjemny, miętowy smak, dodatkowo odświeży oddech.

2.Szczoteczka i pasta do zębów – na rynku są dostępne przeróżne szczoteczki. Najlepiej stosować te elektryczne, o ruchomej główce. Żadna inna, nie jest w stanie z taką precyzją i szybkością oczyścić uzębienia. Jeśli jednak jesteśmy tradycjonalistami, wybierzmy szczoteczkę klasyczną.

Pamiętajmy jednak, żeby nie była zbyt twarda, ponieważ sztywne włosie może pokaleczyć dziąsła oraz podniebienie. Szczotkowanie powinno trwać minimum 2 minuty i być wykonywane okrężnymi lub wymiatającymi ruchami. Pastę, którą koniecznie musimy zastosować do mycia, dobierzmy do ewentualnych problemów, które pojawiają się w jamie ustnej. Dla osób o zębach wrażliwych, polecane są te, które łagodzą tego typu dolegliwości.

Pasta odbuduje ubytki szkliwa, będzie skutecznie przeciwdziałać nadwrażliwości i złagodzi ewentualny ból pojawiający się podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów.

3.Płyn do płukania jamy ustnej – kiedy już mamy prawidłowo wyczyszczone zęby, dodatkowo wypłuczmy je specjalnie do tego przystosowanym preparatem. Przez 12 godzin będzie skutecznie chronił nasze zęby przed powstawaniem płytki nazębnej i zapewniał świeży oddech. Dotrze do wszystkich zakątków jamy ustnej, wyczyści przestrzenie między zębami, zabije bakterie. To niezastąpiony środek do pielęgnacji całej jamy ustnej, dbający o jej właściwą higienę.

4.Środki wybielające – wiele dostępnych na rynku past do zębów, oprócz tradycyjnej formuły oczyszczającej, wybiela zęby. Stosowane do codziennej pielęgnacji, łagodnie przywracają blask uśmiechowi.

5.Paski wybielające – jeśli jednak osiągnięty efekt jest niezadowalający, można skusić się na wypróbowanie czegoś skuteczniejszego. Paski wybielające to doskonała alternatywa. W domowych pieleszach, nakładamy na zęby specjalne nakładki, idealnie do nich przylegające. Cały zabieg trwa około 30 minut, a efekt jest zdumiewający – śnieżnobiałe zęby.

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej i zębów jest niezbędna dla utrzymania właściwej higieny. Nie zapominajmy jednak, żeby przynajmniej raz na pół roku odwiedzić gabinet stomatologiczny. Tylko dentysta jest w stanie potwierdzić, czy nasze starania o piękny uśmiech, przynoszą nam wymierne korzyści.