Jak wyleczyć zajady

Opublikowano przez admin

Zajady (zimno, kątowe zapalenia warg, zapalenie kątów ust) to stan zapalny, który pojawia się w kącikach ust. Pierwszym sygnałem jest delikatne zaczerwienienie, które prowadzi do bolesnego owrzodzenia w postaci małych, pękających bąbli, które wskutek tego wydzielają płyn surowiczy, a nawet krwi, co z kolei powoduje trudno gojącą się i bolesną nadżerkę. Brak leczenia prowadzi do wytworzenia się strupów oraz blizn. Zajady nie przenoszą się na inne partie ciała, mogą ewentualnie występować w obu kącikach ust.
Niekiedy są mylone z opryszczką, jednak ta druga łatwiej się goi i swędzi.

Przyczyny powstawania zajadów:

1. Brak optymalnej ilości w organizmie witaminy B2 oraz żelaza
2. Przyjmowanie antybiotyków
3. Cukrzyca – zajady mogą być jej pierwszym objawem
3. Infekcja grzybicza
5. Alergia na nikiel – znajduje się na przykład w sztućcach
6. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej
7. Aparaty ortodontyczne lub protezy
8. Próchnica
9. Wady zgryzu
10. Leczenie trądziku izotretynoiną

Jak leczyć?

Z zajadami można próbować radzić sobie za pomocą domowych metod. Oto kilka sposobów:

1. Czosnek – jest skuteczny zarówno w formie posiłku czy tabletki (np. Alliofil), jak i papki, którą nakładamy miejscowo na zajad. Działa grzybobójczo oraz bakteriobójczo.

2. Ogórek – ma właściwości kojące, skutecznie łagodzi ból.

ogórek na zajady

3. Drożdże – zwłaszcza z grupy B, ponieważ są bogate w witaminy. Zaleca się przygotowanie z nich papki z dodatkiem wody i smarowanie nią zajadów. Można też je przyjmować w formie napoju (łyżeczka cukru, 100 ml ciepłego mleka plus łyżeczkę świeżych drożdży), który pijemy przez tydzień jeden raz dziennie.

4. Miód – zaleca się połączenie go z kilkoma kroplami tranu i posmarowanie nim zajadów na noc (np. tran norweski o aromacie cytrynowym Mollers 250 ml).

5. Olejek z drzewa herbacianego – likwiduje drobnoustroje.

6. Pasta do zębów – przyspiesza gojenie się ran, warto smarować nią bolące miejsca w kącikach ust (np. pasta 750 ml Elgydium Anti-Plaque).

7. Woda z octem – w proporcji 1:1, smarujemy tym zajady i trzymamy przez około 30 minut.

8. Dieta ze szczególnym uwzględnieniem witamin B2, innych z grupy B oraz witaminy C. Warto więc spożywać m.in. cytrusy,kapustę, szpinak, sałatę, mięso, fasolę czy groch, a ponadto produkty mleczne (jogurty, kefiry, kwaśne mleko). Alternatywą są również witaminy w tabletkach do połykania lub rozpuszczania (np. koncentrat do rozcieńczania Vicard 850 ml lub tabletki Vitaminum B Compositium Hec).

9. Tabletka zawierająca witaminę B2 w formie rozkruszonej – doskonale działa wraz z tłustym kremem. Mieszamy składniki i smarujemy tą masą zajady, jednak ze względu na barwienie skóry na żółto, lepiej to zrobić przed snem.

Na rynku istnieją także gotowe produkty, które można kupić bez recepty, a które często stworzone są na bazie naturalnych składników, np. maść na zajady Lips).

Nie zawsze jednak domowe sposoby są w pełni skuteczne, więc niekiedy warto udać się z problemem do lekarza.