Jak skutecznie rzucić palenie?

Opublikowano przez admin

Wśród wielu nałogów, które z całą pewnością potrafią negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, a jednocześnie są całkowicie legalne, znajduje się palenie papierosów. Dzisiaj palą już zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Uzależnić się od nikotyny jest bardzo łatwo. O wiele trudniej nałogu się pozbyć.

Podstawą w rzucaniu palenia jest oczywiście nasza motywacja. Często jednak okazuje się ona niewystarczająca, aby z nałogiem się uporać. Warto więc nieco wspomóc swoją walkę z paleniem papierosów, aby okazała się ona naprawdę skuteczna. Na szczęście dzisiaj w każdej aptece można znaleźć środki, które wspierają palacza w toczonej przez niego walce.

Oszukaj swoje palce, czyli zastąp papierosy zdrową marchewką

To prosty behawiorystyczny mechanizm. W paleniu uzależniamy się nie tylko od obecności samej nikotyny, stanowi ono również pewien rodzaj rytuału. Wiele osób po prostu lubi sięgać po papierosa i czuć go między palcami. Dobrym rozwiązaniem jest więc zastąpienie go czymś innym. Zamiast palić, gryź marchewkę. Wystarczy pokroić ją w słupki przypominające wielkością papierosy, aby nasze ręce były czymś zajęte. Wiele osób powie, że to sposób dość głupi. Tymczasem okazuje się, że wielu osobom on świetnie pomaga.

Nie żuj zwykłej gumy

Żucie zwykłej gumy to jeden z podstawowych błędów osób, które chcą rzucić palenie. Guma wzmaga wydzielanie śliny, a tym samym zwiększa łaknienie. To właśnie dlatego osoby rzucające nałóg i żujące gumę tyją w zastraszającym tempie.

Środki apteczne

Odstawienie papierosów zawsze wiąże się z szeregiem bardzo przykrych objawów. Są to tak zwane objawy odstawienne, które można zmniejszyć, stosując środki zawierające nikotynę. Ich wybór jest dzisiaj naprawdę szeroki. Dostępne są zarówno tabletki, plastry, jak i niezwykle wygodne gumy do żucia.

Plastry są bardzo wygodne w użyciu. Nakleja się je na ciało i można o nich zapomnieć. Nikotyna dostaje się do organizmu przez skórę. Plusem takiej formy środków aptecznych pomagających rzucić palenie jest to, że nikotyna omija nasze płuca, jamę ustną i całe drogi oddechowe.Spraye wybierają ci, którzy nie chcą zażywać tabletek, a plastry wydają im się być mało skuteczne. Wygodna forma i niewielkie rozmiary sprawiają, że te środki wspomagające rzucanie palenia okazują się być coraz bardziej popularne.

Guma do żucia to coś dla miłośników rozwiązań klasycznych. Trzeba jednak pamiętać, że może ona zaostrzać apetyt, ponieważ wzmaga wydzielanie śliny. W efekcie gumy do żucia są dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrafią zapanować nad sięganiem po kolejne posiłki. W przeciwnym razie papierosy można zamienić na nadwagę.

Dostępne w aptece środki, które pomagają rzucić palenie, to naprawdę doskonałe wsparcie w uwalnianiu się od nałogu. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą jest zawsze motywacja. Jeśli jej zabraknie, to nawet najlepsze tabletki z nikotyną nie pomogą.