Jak się rozgrzać w chłodne jesienne wieczory?

Opublikowano przez admin

Jesienny oraz zimowy czas to okres, kiedy bardzo często marzniemy. Nieraz nie wystarcza ciepły szalik, ocieplone buty i gruba kurtka – zimne stopy, ręce i trzęsące się ciało to dla wielu osób sygnał, że nastał naprawdę trudny czas. Warto poznać sposoby na to, aby szybko rozgrzać swoje ciało, a tym samym uniknąć przeziębienia przy poważniejszej choroby.

Kocyk i godzina przy kominku

Doskonałym sposobem na rozgrzanie zmarzniętych stóp czy dłoni jest oczywiście ciepły koc i ogień palący się w kominku. Wystarczy na kilka czy kilkanaście chwil owinąć się pledem i usiąść w pobliżu źródła ognia, aby błyskawicznie poczuć ciepło. Nie zawsze jednak to wystarczy. Kiedy przemarzliśmy naprawdę mocno, warto sięgnąć po dodatkową broń.

Zioła

Wiele ziół ma świetne właściwości rozgrzewające. Do tych, które szybko ogrzeją nasze ciało, zalicza się między innymi:

  • miętę pieprzową;
  • pokrzywę;
  • lipę;
  • czarny bez;
  • krwawnik.

Mięta jest jednym z bardziej popularnych w Polsce ziół. Znana od pokoleń i ceniona przez nasze babcie radzi sobie nie tylko z problemami żołądkowymi. Jest także świetnym sposobem na rozgrzanie zmarzniętego ciała. Wykazuje właściwości napotne i to właśnie dzięki nim rozgrzewa. Latem można ją zasuszyć. Jeśli jednak nie mieliśmy takiej możliwości, wystarczy udać się do apteki. Mięta dostępna jest w praktycznych saszetkach.

Pokrzywę spotkamy na każdej łące. Znana jest doskonale już nawet dzieciom. Mało kto jednak wie, że świetnie pobudza krążenie krwi, a tym samym doskonale rozgrzewa. W każdej aptece kupimy pokrzywę w saszetkach, które wystarczy zalać gorącą wodą. Tak przygotowany napój świetnie rozgrzeje nawet wtedy, kiedy zmarzliśmy naprawdę mocno.

Podobne działanie wykazuje krwawnik, który także pobudza krążenie.

Lipa działa napotnie i naprawdę silnie rozgrzewa. Do tego skutecznie walczy z przeziębieniem i grypą. Warto po nią sięgnąć wtedy, kiedy zmarzliśmy lub dopada nas infekcja. Wystarczy kupić herbatkę w praktycznych torebkach.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest syrop z malin i lipy, który możemy dodać do herbaty. Rozgrzeje, dostarczy solidnej dawki witaminy C i sprawi, że błyskawicznie zapomnimy o tym, że za oknem panuje niska temperatura.

Herbatka imbirowa

Imbir jest jedną z silniej rozgrzewających roślin. Herbatkę można przygotować ze świeżego kłącza lub postawić na tą, którą kupimy w aptece.

Wystarczy zalać ją wrzątkiem. Jeszcze lepsze działanie będzie miała, kiedy dodamy do niej odrobinę miodu. Aby polepszyć jej smak, można sięgnąć po plaster cytryny.

Maści rozgrzewające

Kiedy chcemy rozgrzać nasze stopy, możemy sięgnąć także po maści i kremy o działaniu rozgrzewającym. W ich składzie znajdziemy takie substancje, jak:

  • papryka;
  • imbir;
  • kamfora.

Nie tylko rozgrzewają, ale również pielęgnują skórę. Jest to prosty sposób na to, aby jednocześnie nawilżyć zmarznięte i tym samym przesuszone miejsca na ciele. Pomóc mogą również kąpiele z dodatkiem borowiny, olejku cynamonowego lub soli leczniczej.