Jak radzić sobie z bólami stawów?

Opublikowano przez admin

Dolegliwości bólowe stawów pojawiają się z różnego powodu. Niezależnie od przyczyny zawsze utrudniają poruszanie i sprawiają, że najchętniej nie wychodzilibyśmy z łóżka. Na szczęście, z tego typu problemami można sobie skutecznie radzić.

Odpowiednia dieta

Tym, co w prosty sposób wspomaga terapię leczenia bólu stawów, jest odpowiednio zbilansowana dieta. Osoby, które borykają się z dolegliwościami bólowymi ze strony tej części ciała, powinny stawiać na:

  • nabiał – jest to źródło białka, które stanowi niezbędny składnik do tego, aby budować mogła się chrząstka stawowa;
  • zboża oraz rośliny strączkowe – to dzięki nim nasz organizm może produkować maź, która zapobiega tarciu stawów. Do tego zawierają one również dużo ilości błonnika, który skutecznie pomaga w walce z nadwagą. A osoby otyłe dużo częściej uskarżają się na ból stawów.

Ograniczyć należy natomiast te produkty, których spożywanie sprzyja zakwaszaniu organizmu. Zalicza się do nich przede wszystkim mięso – białko pochodzenia zwierzęcego to pewność, że nasz organizm będzie wydalał zwiększone ilości wapnia. A to niekorzystnie odbije się na stawach.

Aktywność ruchowa

Powinny o niej pamiętać również te osoby, które borykają się z chorobami reumatycznymi. Regularnie podejmowana aktywność fizyczna sprawia, że poprawie ulega ruchomość stawów, dochodzi do uelastycznienia mięśni oraz likwidacji bardzo trudnych do zniesienia przykurczy. Pamiętać trzeba jedynie o tym, aby stawiać na ten rodzaj ruchu, który nie przyczynia się do obciążenia stawów. Świetne jest pływanie – woda dodatkowo masuje bolące części ciała. Polecić można również nordic walking, który rozrusza całe ciało, a jednocześnie nie pogłębi dolegliwości bólowych.

Aktywność fizyczna to także najlepszy sposób na to, aby do problemów ze stawami nigdy nie doszło. Każdy z nas powinien pokochać sport i dbać o to, by w naszym życiu zajmował on naprawdę istotne miejsce. Zapobiegnie to nie tylko problemom ze stawami, ale uchroni nas również przed miażdżycą i zawałem mięśnia sercowego.

Prawidłowa masa ciała

Na problemy ze stawami bardzo często skarżą się ci, którzy cierpią na nadwagę. Każdy dodatkowo kilogram ciała to większe obciążenie zarówno dla naszych kości, jak i stawów. Chcąc pozbyć się trudnych do zniesienia dolegliwości bólowych, należy zadbać o to, aby masa ciała była właściwa. Odchudzać można się samodzielnie (kiedy nadwaga nie jest zbyt duża) lub skorzystać ze wsparcia dietetyka, który ułoży plan działania.

Środki z apteki

Stawy nie będą bolały, jeżeli dostarczymy im wszystkich niezbędnych do ich działania składników. W każdej aptece znajdziemy preparaty, które zawierają substancje oddziałujące nie tylko na chrząstkę stawową, ale również maź, która wypełnia stawy.

Wiele preparatów tego rodzaju zaleca się stosować profilaktycznie. Są wśród nich jednak i takie, których zażywanie wskazane jest po przebytych zabiegach oraz urazach. W ich składzie znajduje się przede wszystkim glukozamina oraz chondroityna.

Niektóre zawierają także witaminę C. Jej dodatek sprawia, że poprawie ulega produkowanie kolagenu, dzięki czemu chrząstka stawowa może właściwie spełniać swoją rolę.