Jak myć zęby, żeby umyć?

Opublikowano przez admin

Mycie zębów to czynność, która towarzyszy człowiekowi przez większość życia i nie wydaje się rzeczą skomplikowaną. Niemniej jednak badania pokazują, że wiele osób nie dba prawidłowo o stan uzębienia oraz jamy ustnej, ograniczając się jedynie do szybkiego użycia szczoteczki z odrobiną pasty. Zdrowe zęby i jama ustna wymagają jednak nieco więcej uwagi i warto dowiedzieć się jak je pielęgnować.

W reklamach można zobaczyć wiele nowoczesnych szczoteczek do zębów, które wykonywane są z użyciem specjalnych technologii lub zaprojektowane są w kształcie ułatwiającym dokładne czyszczenie trudno dostępnych miejsc. Najlepsza nawet konstrukcja nie zastąpi odpowiedniej techniki szczotkowania. Dentyści zalecają, aby zaczynać tą czynność od szorowania zewnętrznej powierzchni zębów, po czym zająć się krawędziami oraz wewnętrzną stroną uzębienia. Do najskuteczniejszych technik należy metoda okrężna i wymiatająca. W pierwszym wypadku główka szczoteczki powinna być ustawiona prostopadle do czyszczonej powierzchni i wykonywać koliste ruchy. Technika wymiatająca polega na ustawieniu główki pod kątem 45 stopni i wykonywaniu nią okrężnych ruchów w okolicy dziąseł, po których wymiatamy zanieczyszczenia przesuwając szczoteczkę w górę i dół. Samo mycie zębów to jednak nieco za mało. Aby dobrze zadbać o stan jamy ustnej trzeba także dokładnie oczyścić przestrzenie pomiędzy nimi. Nitka dentystyczna to najszybsza i najskuteczniejsza metoda na to, aby pozbyć się bakterii i resztek pokarmu z niedostępnych dla szczoteczki szczelin. Zęby górne zawsze czyścimy nitką ku dołowi, a zęby dolne – w przeciwnym kierunku. Do oczyszczenia każdej przestrzeni zawsze należy odciąć świeży kawałek nitki i nie poprzestawać na kilku niedbałych ruchach – skuteczne czyszczenie z pomocą nitki trwać powinno około minuty.
Śnieżnobiałe zęby wydają się być całkowicie wolne od bakterii. Ale nie oznacza to, że szkodliwe mikroby całkowicie zniknęły. Większość z nich czai się w jamie ustnej lub na języku i to właśnie one są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Ponieważ piękny uśmiech jest mało wart bez uczucia idealnej świeżości, warto zadbać o to, aby usunąć szkodliwe drobnoustroje. Czyszczenie języka można przeprowadzać z użyciem szczoteczki do zębów – zwykle wystarczy przetrzeć jego powierzchnię i usunąć w ten sposób nalot i zanieczyszczenia. Ta metoda ma jedną wadę – spora ilość mikrobów nie zostaje usunięta, ale przemieszczona w głąb. Specjalna skrobaczka do języka może temu zapobiec i zdecydowanie warto zapytać o nią w aptece. Dla pełnego efektu trzeba też przepłukać usta specjalnym płynem. Usunie to resztę bakterii i zapewni świeży i przyjemny oddech przez większość dnia.

Co jest lepsze? Mycie zębów przed czy po posiłku? Logika podpowiada, że nie ma żadnego sensu czyścić ich przed posiłkiem, ale nie jest to do końca prawda. Szczotkowanie przed śniadaniem pozwoli pozbyć się bakterii, które zgromadziły się na zębach przez noc – posiłek daje im dodatkową dawkę energii do destrukcyjnej pracy. Idealnym rozwiązaniem byłoby zatem czyszczenie zębów przed i po jedzeniu. Brak czasu powoduje jednak, że ograniczyć musimy się tylko do jednego szczotkowania i w takim wypadku znacznie lepiej wykonać tą czynność po zjedzeniu pożywnego śniadania.