Grzybica stóp jak wyleczyć

Opublikowano przez admin

Grzybica stóp jest chorobą spowodowaną przez grzyby z grupy drożdżaków. Możemy się jej nabawić na przykład na basenie, a także kiedy używamy cudzego obuwia. Objawami grzybicy są wykwity w postaci pęcherzyków oraz grudek między palcami stóp i na podeszwie. Jej objawem jest zaczerwienienie stóp, a następnie niewielkie pęcherzyki, swędzenie, pieczenie oraz obrzęk. Nieleczona grzybica prowadzi do pękania skóry i łuszczenia się jej, nawet całymi płatami.

Wyróżnia się różne typy grzybicy:
międzypalcowa – najczęściej chorują na nią sportowcy. Jest widoczna między piątym i czwartym palcem u stopy. Niekiedy rozprzestrzenia się na wszystkie palce.
złuszczająca – jej objawami jest złuszczający się i nadmiernie rogowacący się naskórek stóp. W tej grupie wyróżnia się postać mokasynową – kiedy grzybica obejmuje brzeg stopy oraz podeszwę, czyli obszar, który znajduje się w bucie.
potnicowa – na podeszwie stopy pojawia się zaczerwienienie oraz niewielkie, za to liczne pęcherzyki.

Każdemu typowi grzybicy może towarzyszyć pieczenie skóry i/lub swędzenie jej.

Grzybicę można leczyć zarówno lekami dostępnymi bez recepty, jak i domowymi sposobami, zwłaszcza w początkowym stadium choroby.

Oto kilka z nich:

1. Pestki grejpfruta – zawierają one bioflawonoidy – środek antyseptyczny doskonały w walce z wieloma rodzajami bakterii, wirusów oraz grzybów. Gotowy ekstrakt możemy nabyć w sklepach ze zdrową żywnością lub zielarskich. Kilka kropli rozpuszczamy w misce z ciepłą wodą i moczymy w nim stopy przez ok. 15 minut, dwa razy dziennie. Krople ekstraktu można też dodać do prania, zwłaszcza skarpetek.
small_K1A2481E_Press_8794
2. Płyn bez cukru i bez alkoholu do płukania jamy ustnej – zazwyczaj zawierają składniki, które działają przeciwgrzybiczo oraz bakteriostatycznie, np. eukaliptol, mentol czy tymol. Należy przelać płyn do miski i moczyć w nim stopy raz dziennie przez ok. 30 minut.

3. Ocet – jego kwaśny odczyn powoduje, że skórze zostaje przywrócony właściwy odczyn pH. Ocet mieszamy z wodą w proporcji 1:1 i moczymy w tym roztworze stopy raz dziennie przez ok. 30 minut na zmianę z płukaniem tylko w ciepłej wodzie. Po zabiegu należy pamiętać, aby stopy natychmiast starannie wysuszyć.
3333333
4. Czosnek – zawiera substancje bakteriobójcze i grzybobójcze. Należy go poszatkować i delikatnie wcierać w zakażone miejsca.
large_K2G2314N-Press-8944
5. Proszek do pieczenia – ma również właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Łyżeczkę proszku należy zmieszać z letnią wodą i posmarować chorą stopę. Po trzech minutach papkę spłukać.
8eaf7193-52bc-4701-855b-1ea223a1e44f
6. Olejek oregano (np. olejek 30 ml Oregasept H97) – doskonale odkaża, działa przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo i antywirusowo. Należy 2 krople olejku dodać do łyżeczki oliwy z oliwek i roztworem smarować chorą stopę codziennie przez ok. 3 tygodnie.

Oprócz domowych sposobów skuteczną metodą na grzybicę są również leki bez recepty, np.:
sól do stóp firmy Bingo Cosmetics – bardzo wydajna, do rozcieńczania z wodą,

krem Daktarin – doskonały do grzybicy nie tylko stóp, ale tez wielu innych części ciała,

płyn Versic – działa na grzybicę oraz łupież, do stosowania rano i wieczorem.