Czy zielona kawa jest dobra na odchudzanie?

Opublikowano przez admin

Zielona kawa to zdrowsza alternatywa dla wielbicieli tego napoju, ponieważ, podobnie jak czarna kawa, zawiera kofeinę, ale ma również właściwości odchudzające. Producenci zachęcają do jej kupienia ze względu na właściwości pobudzające metabolizm, redukowanie łaknienia, cellulitu, przyspieszanie spalania tłuszczu i wspomaganie procesu odchudzania

Kawa czarna, powszechnie znana, niepoddana procesowi palenia to właśnie kawa zielona. Na rynku można ją dostać w najróżniejszych postaciach: np. tabletek, kawy sypanej, rozpuszczalnej oraz jako składnik kosmetyków. Nie każdemu jest jednak zalecana. Nie powinny jej spożywać osoby chorujące na serce i cukrzycę, z nadciśnieniem, w ciąży lub karmiące piersią oraz poniżej 16 roku życia.
Zielona kawa zyskała popularność zwłaszcza dzięki pewnemu lekarzowi, który postanowił podzielić ochotniczki na dwie grupy. Jedna przez dwa tygodnie spożywała zieloną kawę, druga plecebo. Równocześnie ich dieta i styl życia miały nie ulec zmianie w porównaniu do tego sprzed badania.. Okazało się, że panie wchodzące w skład pierwszej grupy zrzuciły po około kilogramie masy ciała.
Ważne jest jednak, aby – zwłaszcza w tabletkach – sprawdzać, jaka jest jej zawartość, gdyż niewielki procent kawy może w ogóle nie skutkować. Być może z tego wynikają negatywne opinie o jej działaniu odchudzającym.
Jakoże ma również działanie pobudzające, poleca się ją jako zamiennik kawy palonej, jednak jej specyficzny, raczej ziołowy smak nie każdemu może przypaść do gustu.

O właściwościach zielonej kawy
Kawa czarna, wskutek procesu palenia, zostaje pozbawiona kwasu chlorogenowego – substancji odpowiedzialnej za wszelkie właściwości odchudzające kawy zielonej. Jej picie powoduje wolniejsze odkładanie się cukru w organizmie oraz poprawienie naszego metabolizmu. Ponadto neutralizuje wolne rodniki i przyspiesza spalanie tłuszczu. Jest także wykorzystywana w profilaktyce wielu chorób. Działa także przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie, a nawet hamuje lub opóźnia powstawanie komórek rakowych. Chroni też naszą wątrobę.

Kwas chlorogenowy
Dzięki temu, że kawa zielona nie jest poddawana obróbce w wysokiej temperaturze, zwarty w niej kwas chlorogenowy zachowuje swoje właściwości. Jest on antyoksydantem obecnym nie tylko w kawie zielonej, ale również w np. głogu, suszonych śliwkach, pokrzywie czy owocach kakaowca. To właśnie kwas chlorogenowy jest odpowiedzialny za mniejszą ilość wchłanianego przez nasz organizm cukru, co zmusza go do wykorzystywania już obecnych zasobów.
Ponadto kwas CGA działa przeciwwirusowo, przeciwgrzybicznie oraz bakteriobójczo, przeciwwirusowe, a nawet antygrzybiczne.

Negatywne opinie
Zielona kawa jest jednakże droższa niż palona. Ponadto jej skuteczność nie została potwierdzona w 100%. Należy również pamiętać, że to jedynie suplement diety. Kofeina zawarta w zielonej kawie może niekorzystnie działać na serce, ale też powodować chudnięcie, zatem niektórzy lekarze spierają się o to, czy odchudzające właściwości tej kawy są spowodowane kwasem chlorogenowym czy jednak kofeiną.
Jednym z preparatów zawierających kawę zieloną są kapsułki Aqua-femin, które działają wyjątkowo skutecznie na problem nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie i świetnie radzą sobie np. z cellulitem, opuchnięciami czy przyrostem wagi.