Czy to alergia pokarmowa? Objawy.

Opublikowano przez admin

Potocznie mawia się, że każdy jest na coś uczulony. Alergia pokarmowa jest czymś na, co trzeba zwracać szczególną uwagę. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci, które przy spożyciu alergenu niemal natychmiast trafiają do szpitala.

Jak się objawia?

Czasami kończy się zwyczajną wysypka, która schodzi po kilku dniach, a czasami pobytem w szpitalu. Zazwyczaj objawia się po zjedzeniu pokarmu, na który dana osoba jest uczulona. Delikatnymi objawami są: nudności, ból brzucha, biegunka. Znacznie groźniejsze jest występujące azotowe zapalenie skóry, wstrząs anafilaktyczny.
Wysypka w przypadku alergii pokarmowej pojawia się nagle i równie szybko znika, jeżeli dany produkt zostanie odstawiony. Pojawia się zazwyczaj na policzkach, szyi, ramionach lub udach. Zazwyczaj są to czerwone krostki, dość intensywnie swędzące, a czasami piekące.

Główną cechą charakterystyczną dla alergii pokarmowej jest różnorodność objawów klinicznych, ich dynamika i transformacja. Na skutek tej alergii może dojść do zapalenia błony śluzowej poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego (np. jelita). Najgroźniejszym objawem jest wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu. Szczególnie narażone są na niego dzieci i chorzy na astmę. Najczęściej wywoływany jest przez orzechy.

Jeżeli chodzi o kwestię faktycznej alergii pokarmowej, to najważniejsze jest wyeliminowanie z diety alergenu. Często jest ona mylona z nietolerancją organizmu, podczas której wybrany produkt możemy w jakiś sposób powoli wprowadzać do diety. Zdiagnozowana alergia wymaga specjalistycznej opieki lekarskiej i farmaceutyków.

U małych dzieci jest spora szansa na wyleczenie z alergii. Zazwyczaj stopniowe i powolne wprowadzanie danego pokarmu do diety zwiększa w organizmie tolerancje na niego.

Dla starszych i dorosłych kluczowe jest picie przynajmniej raz dziennie szklanki. Zwiększy odporność organizmu i zmniejszy objawy alergii.

Najważniejsze jest, jak już było to wspomniane wcześniej, zastąpienie pokarmu uczulającego innym. Alergia pokarmowa nie jest żartem i nie należy jej lekceważyć. Powinno się uprzedzać rodzinę, znajomych i przyjaciół, że ma się alergię na dany produkt, by nim nie częstowali i unikali go podczas wspólnego obiadu. Warto być przygotowanym do sytuacji awaryjnych.

Prowadź dziennik żywności., czyli rejestr każdej sytuacji, kiedy zauważasz u siebie reakcję niepożądane. Zapisuj dokładnie po czym się one pojawiają. Obserwuj czy nie występuje nasilenie objawów. Jeżeli jest kilka produktów, na które twój organizm agresywniej reaguje, zwróć się do dietetyka o wypisanie odpowiedniej diety bez produktów, na które masz alergię.