Co szkodzi żołądkowi?

Opublikowano przez admin

Bardzo wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak zła dieta i nieodpowiednie nawyki mogą negatywnie wpływać na stan naszych żołądków. Jest to istotny narząd organizmu i warto o niego zawczasu zadbać, aby nie dopuścić do powstania wielu nieprzyjemnych schorzeń związanych właśnie z układem pokarmowym.

Czym jest żołądek?

Na wstępie warto dowiedzieć się, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Żołądek to narząd, który stanowi istotną część układu pokarmowego. Jest umiejscowiony na wysokości od jedenastego kręgu piersiowego, do trzeciego, lub czwartego kręgu lędźwiowego. Żołądek ma dno na górze. Z kolei jego wewnętrzną warstwę stanowi błona śluzowa z gruczołami zawierającymi różne rodzaje komórek (okładzinowe, główne, śluzowe, macierzyste czy dokrewne). Część przedodźwiernikowa i odźwiernik są zlokalizowane w dolnej części żołądka.

Jakie główne zadania ma ten element? Najogólniej ujmując żołądek to miejsce, gdzie zachodzi pierwsza i główna faza trawienia. Wydzielane soki żołądkowe mają na celu rozkładanie składników pokarmowych, które są w dalszej kolejności wchłaniane do organizmu.

Co źle wpływa na żołądek?

To, co jemy i jak to robimy, ma duży wpływ na stan naszego żołądka. Przede wszystkim nie powinniśmy jadać nieregularnie. Najlepiej, gdybyśmy spożywali około pięć posiłków dziennie o stałych porach. Poza tym ten narząd może się buntować, jeśli naraz dostarczymy mu zbyt dużo pokarmu do strawienia – w związku z tym należy wykluczyć obżarstwo! Podobnie jest ze spożywaniem posiłków tuż przed snem. Właśnie z tym wiąże się znana rada dietetyczna, aby kolacja była lekkostrawna i zjedzona najpóźniej dwie godziny przed udaniem się na zasłużony wypoczynek.  

Jakość posiłków też ma oczywiście znaczenie. Żołądek może zacząć źle funkcjonować, jeśli będziemy mu dostarczać zbyt dużo ostrych przypraw. Tak zwane tłuste jedzenie też nie jest wskazane. Generalnie, aby nasz żołądek był w odpowiedniej formie, powinniśmy ograniczyć stosowanie produktów opartych na tłuszczach zwierzęcych. Jeśli zaś dopadnie nas niestrawność (która często pojawia się w przypadku jedzenia dużej ilości tłustych dań), to powinniśmy mieć pod ręką odpowiedni lek, aby szybko uporać się z daną dolegliwością.
Śluzówka tego organu jest także podrażniana poprzez takie produkty, jak mocna herbata czy kawa (szczególnie wypita na pusty żołądek). Podobnie jest oczywiście z alkoholem, dlatego ten napój wysokoprocentowy także należy ograniczyć, albo nawet całkowicie wykluczyć w trosce o swoje zdrowie. Dobrze byłoby też rzucić palenie i zminimalizować spożywaną ilość słodyczy.

Na pewno warto podkreślić, że na żołądek źle działają niektóre leki. Warto zatem zapytać się lekarza czy wypisane przez niego na recepcie medykamenty mają takie skutki uboczne. Jeśli zaś sami kupujemy tego typu preparaty w aptece, to trzeba poprosić o pomoc w tej sprawie farmaceutę, lub dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do każdego opakowania.

Co ciekawe żołądkowi szkodzą też niewyleczone zęby. Na stan tego organu wpływa też zły ubiór (zbyt ciasne rzeczy) czy noszenie zbyt ciężkich przedmiotów.

Rzeczą oczywistą jest też chyba to, iż na żołądek negatywnie działa stres. Im częściej się denerwujemy, tym ten organ gorzej pracuje. Warto zatem starać się unikać tego typu sytuacji i należy koniecznie zadbać o odpowiednią ilość snu oraz odpoczynku.