Co działa na migrenę?

Opublikowano przez admin

Migrena to choroba, która atakuje coraz większą grupę ludzi. Nie stanowi dla stanu zdrowia większego zagrożenia, ale istotnie ogranicza funkcjonowanie w społeczeństwie, a także prowadzi do bardzo silnych bólów głowy. Wiele osób ma ogromny problem z ich zniesieniem. To właśnie z tego powodu w przebiegu migreny sięgać należy po odpowiednie środki.

Migrena to dzisiaj jedno z najczęściej rozpoznawanych schorzeń o charakterze neurologicznym. Przyjmuje się, że blisko dziesięć procent ludzi na całym świecie może borykać się właśnie z tą przypadłością. Grupą, którą atakuje ona najczęściej, są kobiety. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszy atak migreny może mieć miejsce już w okresie dzieciństwa. Najczęściej jednak choroba ta atakuje osoby między dwudziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia.

Dlaczego się pojawia?

Do tej pory nie udało się ustalić przyczyny występowania migreny. Wiadomo natomiast, że bardzo często pojawia się ona u członków tej samej rodziny. Niektórzy lekarze stoją więc na stanowisku, że jest chorobą, która może mieć podłoże genetyczne. Napady pojawiają się jednak często na skutek wystąpienia określonych bodźców zewnętrznych. Może to być silny stres czy zjedzenie określonego pokarmu, na przykład czekolady. W związku z tym sądzi się, że u osób cierpiących na migrenę występuje nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne określonego rodzaju.

Leczenie migreny

Walka z tą trudną chorobą okaże się skuteczna tylko wówczas, jeśli będzie miała charakter wielowymiarowy. Przede wszystkim chory powinien unikać tych bodźców, które prowokują atak lub go nasilają. Aby było to możliwe, niezbędne jest uważne obserwowanie swojego organizmu. Zaleca się eliminację tych czynników, które wiązane są z atakiem. Jeżeli osoba cierpiąca na migrenę zauważy, że atak pojawia się po zjedzeniu czekolady, to pod żadnym pozorem nie należy po nią sięgać.

Jeżeli do napadu migrenowego już dojdzie, koniecznie trzeba zniwelować dokuczliwy ból. Wbrew obiegowej opinii u wielu osób sprawdzają się proste leki o charakterze przeciwbólowym, które dostępne są w aptece bez recepty.Trzeba jednak pamiętać, że kiedy napad jest już silnie rozwinięty i do bólu głowy dochodzą objawy ze strony układu pokarmowego, środki podawane doustnie nie przyniosą żadnego efektu. Błyskawicznie zostaną bowiem zwrócone. Dlatego tak ważne jest, aby po leki przeciwbólowe sięgnąć zaraz na początku napadu. Istotna jest również odpowiednio wysoka dawka. Wielu neurologów zaleca, aby wraz z lekiem przeciwbólowym przyjmować także lek o działaniu przeciwwymiotnym.

W momencie, kiedy dostępne bez recepty leki okazują się być nieskuteczne, konieczne jest zastosowanie bardziej fachowych środków. Winian ergotaminy to obecnie najczęściej stosowany lek w przypadku ataków migrenowych. Bardzo skuteczne są także tryptany, które przerywają atak. Niestety, są to leki naprawdę drogie, a jednocześnie nie mogą być stosowane u osób, które cierpią na choroby serca lub stwierdzono u nich miażdżycę.