Co brać na ból głowy?

Opublikowano przez admin

Każda osoba, która kiedykolwiek miała do czynienia z bólem głowy wie, że jest to dolegliwość wyjątkowo nieprzyjemna oraz często wykluczająca normalne funkcjonowanie. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych produktów, które mają na celu skończyć nasze męki związane właśnie z bólem głowy. Które jednak są najbardziej skuteczne i przez to warto je stosować? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Przyczyny bólu głowy

Trzeba zaznaczyć, że rozróżniamy różne rodzaje tej dolegliwości (na przykład ból pulsujący czy tępy). Za każdym razem jest on w jakimś stopniu związany z układem krążenia. Powodów występowania tego zjawiska jest co najmniej kilka.

Jeśli chodzi o ból głowy sam w sobie (nie spowodowany żadnym innym schorzeniem), to często jego przyczyną występowania jest brak odpowiedniej dawki snu, przemęczenie czy stres. Często jednak ta dolegliwość ma miejsce wtedy, kiedy nasz organizm atakuje jakaś inna infekcja. Nie warto zatem lekceważyć takich objawów, które mogę być sygnałem alarmowym o pewnych niepokojących zjawiskach zachodzących w naszym ciele. Czasami jest to zwykłe przeziębienie czy grypa, ale w pewnych przypadkach ból głowy może oznaczać kłopoty z nadciśnieniem tętniczym, zapaleniem zatok, wadami wzroku czy chorymi zębami. Ta dolegliwość występuje też na przykład po wstrząśnieniu mózgu.

Jak walczyć z bólem głowy?

Statystycznie ta dolegliwość dużo częściej towarzyszy kobietom, choć mężczyźni także coraz częściej się na nią skarżą. Niezależnie od płci każdy zadaje sobie pytanie, co brać na ból głowy. Bardzo dużo osób chwali sobie stosowanie leków opartych na substancji czynnej zwanej paracetamolem.

Medykamenty te naprawdę świetnie radzą sobie w aspekcie działania przeciwbólowego, czyli w tym przypadku są bardzo wskazane.

Trzeba też zwrócić uwagę, że leki z tej grupy (w której paracetamol jest głównym składnikiem) wykazują działanie przeciwgorączkowe (która także może pojawić się przy bólu głowy) i są bezpieczne dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Nie można nie wspomnieć, że medykamenty z paracetamolem w roli głównej są też bezpieczne dla wątroby (w zbyt dużych dawkach mogą być jednak dla tego narządu toksyczne) i dla naszego żołądka. Mogą go stosować kobiety w ciąży, ale po konsultacji z lekarzem. Warto zaznaczyć, że preparaty z tej grupy nie wykazują działania przeciwzapalnego. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się po jednej dawce przez około 4-6 godzin.

Powyższe specyfiki są dostępne bez recepty. Podobnie ma się sprawa z lekami, w której główną rolę odgrywa ibuprofen. Dużo osób uważa je nawet za lepsze medykamenty, niż te oparte na bazie paracetamolu. Wiąże się to choćby z tym, iż efekt przeciwbólowy utrzymuje się dłużej.

Eksperci dodają, że leki, w których substancją czynną jest ibuprofen wykazują lepsze działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Poza tym są też skuteczne, jeśli chodzi o stany zapalne. Nie można jednak nie napisać, że tego typu preparaty nie są bezpieczne dla wątroby i żołądka. Osoby mające nadciśnienie tętnicze i kobiety w ciąży też nie powinny ich stosować.

Jeśli leki oparte na paracetamolu i ibuprofenie nie pomogą na bóle głowy, to trzeba się niezwłocznie zwrócić do lekarza, który najprawdopodobniej wypisze już medykamenty na receptę i zaleci dalsze postępowanie w celu uporania się z tymi kłopotliwymi dla wszystkich dolegliwościami.