Biegunka – jak sobie z nią radzić?

Opublikowano przez admin

Jedną z najczęstszych przypadłości, z którą w toku swojej praktyki lekarskiej stykają się lekarze, jest biegunka. Dotyka ona osoby w różnym wieku niezależnie od płci i ogólnej kondycji organizmu. Zazwyczaj mija dość szybko i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć jak sobie z nią radzić na wypadek, gdyby samoistnie nie chciała ustąpić.

Kiedy się pojawia i czym tak naprawdę jest?

W naszym jelicie cienkim znajdują się płyny i spożywany w ciągu dnia pokarm. Obecne są tam także bakterie, które w małej ilości są zupełnie nieszkodliwe. Kiedy jednak ich ilość się zwiększa, pojawia się zatrucie pokarmowe, którego objawem może być właśnie biegunka, która jest konsekwencją upośledzonego wchłaniania w jelicie cienkim.

Biegunką określa się stan, kiedy liczba wypróżnień w ciągu doby wynosi przynajmniej trzy. Muszą one jednak mieć charakter płynny lub półpłynny. Rozgraniczenie to dotyczy osób dorosłych. W przypadku dzieci za kryterium rozpoznawania przyjmuje się liczbę wypróżnień większą niż zazwyczaj.

Rodzaje biegunki

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje biegunki:

  • osmotyczną;
  • sekrecyjną.

Ta pierwsza pojawia się na skutek dostarczenia organizmowi dużej ilości pektyn, które zawarte są w takich owocach, jak śliwki, ale również w otrębach czy płatkach owsianych. Nie jest to biegunka, która zagraża naszemu zdrowiu. Nie wymaga ona również specjalnego postępowania.

Biegunka sekrecyjna powodowana jest przez bakterie i wirusy. W tym wypadku zastosować należy odpowiednią dietę, a czasem wspomóc się środkami, które dostępne są w aptece.

Pojawienie się biegunki może być również efektem odczuwania silnego stresu. W tym wypadku dolegliwość ta dotyka często dzieci i nastolatków, którzy obawiają się pójścia do szkoły. Jeżeli problem się powtarza, warto zasięgnąć porady psychologa lub zorientować się, co tak naprawdę dzieje się w szkole.

Jak opanować biegunkę?

Pomocne w walce z biegunką okazują się być zioła. Warto sięgać po:

  • napar z pierwiosnka zwyczajnego;
  • odwar z polnej koniczyny;
  • napar z kolendry.

Najlepiej napoje pić gorzkie. Jeśli jednak taki smak nam absolutnie nie odpowiada, można dodać niewielką łyżeczkę miodu.

Doskonale z biegunką radzą sobie również czarne jagody. Można jeść je świeże, suszone lub spożywać pod postacią soku. Bardzo szybko opanowują nadmierną liczbę wypróżnień i przywracają równowagę w układzie pokarmowym.

Środki z apteki

Każda apteka oferuje środki lecznicze, które skutecznie pomogą walczyć z biegunką. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po węgiel aktywowany – środek tani, prosty, ale jednocześnie bardzo skuteczny. Aby jednak zadziałał, konieczne jest przyjęciu jego dużej dawki (nawet do dwudziestu tabletek jednorazowo).Innym sprawdzonym środkiem jest Laremid. Jego cena również nie jest wygórowana, a działanie jest naprawdę bardzo dobre. Dodatkowym plusem jest fakt, że lek ten nie wymaga zażywania od razu tak dużej dawki.

Pomocne okazują się również preparaty, które uzupełniają elektrolity i płyny. Skutecznie chronią one organizm przed odwodnieniem, a tym samym zmniejszają ryzyko konieczności pobytu w szpitalu.