Antykoncepcja z apteki

Opublikowano przez admin

Współczesna antykoncepcja to wiele różnych metod do wykorzystania. Do najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania ciąży zalicza się dzisiaj głównie terapię hormonalną, ale także prezerwatywy czy krążki. Warto nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym propozycjom i wybrać dla siebie najbardziej dogodną formę.

Prezerwatywy – skuteczne i komfortowe

Prezerwatywy to jedna z najczęściej wybieranych metod antykoncepcji. Można je kupić w aptece bez recepty. Do wykorzystania mamy różne rodzaje prezerwatyw. Najczęściej są to produkty lateksowe. Trzeba tutaj zachować ostrożność, gdyż niektóre osoby są uczulone na lateks i mogą wystąpić podrażnienia czy reakcje alergiczne. W takim wypadku najlepiej postawić na prezerwatywy wykonane nie z lateksu, ale z innych tworzyw. Obecnie takie metody antykoncepcji są najbardziej popularne, ze względu na łatwy dostęp produktów w aptekach.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to obecnie najbardziej skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Dawkowanie jest dość proste i nie zaburza normalnego funkcjonowania, trzeba jedynie pamiętać, by codziennie o tej samej porze przyjmować jedną pigułkę. Takie środki antykoncepcyjne są dostępne wyłącznie na receptę. Przed ich wypisaniem, lekarz powinien wykonać odpowiednie badania, które sprawdzą, czy kobieta może przyjmować pigułki. Ważny jest tutaj stan wątroby czy też układu krwionośnego oraz poziom poszczególnych hormonów. W aptekach obecnie można znaleźć wiele różnych tabletek antykoncepcyjnych, a o ich wyborze zawsze decyduje ginekolog. Warto zatem wcześniej skonsultować się ze specjalistą i zorientować się, jakie są skutki przyjmowania hormonów, gdy chcemy wybrać taką metody antykoncepcji.

Krążek antykoncepcyjny

Kolejnym rozwiązaniem dla kobiet, które nie chcą zajść w ciążę jest zastosowanie krążków dopochwowych. Jest to metoda bardzo skuteczna, a krążki bez problemu znajdziemy w aptece. Można je założyć samodzielnie lub udać się w tym celu do ginekologa. Co jakiś czas należy sprawdzać, czy krążek jest szczelny. Ma on postać elastycznej membrany, dzięki której zapobiega się przedostawaniu się plemników do jajowodów. Metoda jest niezwykle skuteczna i szybko można ją zastosować. Nie ma także takich skutków jak w przypadku przyjmowania hormonów. Mogą jedynie pojawić się infekcje w układzie moczowym, dlatego trzeba zwrócić na to swoją uwagę.

Jaka metoda antykoncepcji jest najlepsza?

Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji to sprawa całkowicie indywidualna. W aptece można znaleźć zarówno prezerwatywy i krążki, jak i tabletki antykoncepcyjne, więc wybór należy do nas. Te pierwsze dwa produkty bez problemu można kupić, nie posiadając recepty. W związku z tym jest to metoda szybka i skuteczna. Prezerwatywy nie tylko zapobiegają ciąży, ale także przenoszeniu różnych chorób wenerycznych, więc jak najbardziej jest to dobre rozwiązanie. Pigułki antykoncepcyjne są najbardziej skuteczne i jest to antykoncepcja planowana na dłużej, ale tutaj niezbędna jest konsultacja z lekarzem i zapoznanie się z ulotką. Warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami i postawić na takie metody antykoncepcji, które będą dla nas najbardziej komfortowe. Apteka ma nam pod tym względem sporo do zaoferowania, więc warto z tego skorzystać.